logo tasarım

*Sitede gördüğünüz tasarımlar ve animasyonlar tarafıma aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Ayna3D

Ayna 3D Modelleme ve Render için hazırladığım logo tasarımı.
“Ayna” kelimesinin baş harfi esas alınarak, “3 boyut”u temsil eden 3 sembol harfi sağ kısmına eklenirken, “render”ı temsil eden sembol ise harfin sol bacağından ayrılarak oluşturuldu.

Kybele Doğal Sabunculuk

Eskişehir Kybele Doğal Sabunculuk için hazırladığım logo çalışmam.
Merkezde “güneş” sembolü üzerine yerleştirilen “Kybele” figürü bulunmakta.
Kuruluş yılı, konum ve sektör dairesel olarak merkezi çevreliyor.
Bölgede bulunan tarihi “Yazılıkaya”da yer alan motifler dairesel olarak yorumlanarak logonun mühür görüntüsüne kavuşması hedeflendi.

eskisehir kybele sabun logo tasarim yazi logo - Logo Tasarım
eskisehir kybele sabun logo tasarim yazilikaya cerceve - Logo Tasarım

Odunpazarı Konağı

Eskişehir Odunpazarı Konağı için hazırladığım logo tasarımı.
Konağın fotoğraflarından üç boyutlu modeli çıkarılarak hedeflenen perspektif yakalandı ve vektörel olarak görselleştirildi. Üst kısmında konağın ismi, alt kısmında ise işletmenin sloganı yer almakta.  Müşteri talepleri doğrultusunda logo dairesel olarak düzenlendi ve çevresi oryantal motiflerle bezendi.

AG Psikoloji Psikiyatri

Eskişehir AG Psikoloji-Psikiyatri için hazırladığım logo tasarımı.
Ayşe Dönerce ve Gönül Sünnetçioğlu’nun birlikte hizmete açtıkları psikoloji ve psikiyatri muayenehanesi için hazırladığım, modern, minimal ve istekleri üzerine baş harfleri yer aldı.

Logo Tasarımı Nedir, Neden Yapılır?

Logo, kelime veya kelimeler kullanılarak oluşturulan dijital veya basılı simgelerdir. Hemen her alanda kullanılabilir. İşletme, kurum veya kişileri temsil eden logolar tipografiktir. Markanın kurumsal kimliğini yansıtır ve hedef kitleye iletilen en önemli mesajdır. Logonun oluşabilmesi için yapılan çalışmalara ise logo tasarımı adı verilir. Kara kalem olarak veya dijital ortamda bu tasarım yapılabilir. Tek başına tasarlanamayan amblemler, her zaman bir şeyi temsil etmek zorundadır. Bu durumda da logo kullanılır. Amblem ve logonun iç içe kullanımına verilen ad logo tasarımıdır.

Logo tasarımının asıl amacı; kişi, ürün, hizmet veya firmanın marka haline gelmesini sağlamaktır. Bu yüzden de logo tasarımı oldukça büyük önem taşır. Web sitesinde, sosyal medya hesaplarında, kartlarda ilk dikkat çeken şey amblemdir. Bu amblemin insanlara güven vermesi gerekir. Markaların; web sitesi tasarımı, kartvizit, reklam kampanyaları vb. alanlarda en çok ihtiyaç duyduğu şey logodur. Bu yüzden kurumsal kimlik ve logo, markalaşmanın ilk adımıdır. Logo tasarımı yapma konusunda, bu alanda uzman olarak çalışan grafik tasarımcılardan destek almak gerekir. Bu sayede markalar, kendilerini yansıtan profesyonel logolara sahip olabilir.

İyi Bir Logoda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Firma logosu tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok teknik detay vardır. Bunun yanı sıra bir logonun iyi olduğunu gösteren temel özellikler ise şöyle sıralanabilir:

  • Logo, -soyut ya da somut olarak- firmayı temsil etmeli, yansıtmalıdır. Bunun için genellikle soyut çalışmalar tercih edilir. Logoların çıkış noktası ve hikayesi bulunur. Renk ve logo seçimi de buna göre yapılır.
  • Logonun en ayırt edici özelliği, özgün olmasıdır.
  • İnsanların aklında kalan ve kolay hatırlanabilen logolar daha başarılıdır. Bu yüzden karmaşık tasarımlardan kaçınmak ve tasarımı olabildiğince basite indirgemek gerekir.
  • Logo üzerinde bulunan harfler, kelimeler, rakamlar kolay okunabilmelidir. Okunması zor olan karakterler, insanların aklında kalmaz.

Logo, basılacak yüzeye veya yüzeylere uygun tasarlanmalıdır. Kolay ve düşük maliyetlerle basılabilen logolar, daha uygulanabilirdir. Örneğin; renk seçimi markanın bulunduğu sektöre ve logonun basılacağı yüzeye göre yapılması gerekir.

Logo tasarım çalışması sonucunda elde edilen logo kısaca;

  • Sade ve etkili bir tasarıma
  • Özgünlüğe ve ayırt ediciliğe
  • Karmaşıklıktan uzak, olabildiğince basit bir yapıya
  • Hedef kitleye mesaj iletme gücüne
  • Bütünleştirici çizgilere sahip olmalıdır.

Logo Tasarımı Neden Önemlidir?

Logo, bir nevi markanın yüzüdür. İnsanların o marka hakkında ilk izlenim edinmesinde, fikirler ve kararlar vermesinde etkilidir. Markalar, logoları sayesinde kendilerini daha iyi tanıtma imkanına sahip olabilirler. Aynı zamanda hedef kitleye daha iyi mesaj iletme ve daha fazla müşteriye ulaşma imkanı da sunar. Logo, kurumsal kimliğin vazgeçilmez bir parçasıdır ve mutlaka o kişiyi, kurumu veya firmayı yansıtmalıdır. Rakiplerden ön plana çıkma konusunda da logo oldukça önemlidir. Özel logo tasarımı, insanların o markaya güvenmesi konusunda da etkilidir. Ne kadar profesyonel bir logoya sahip olursanız, insanların size güven duymasını o kadar sağlayabilirsiniz. Bunun için de mutlaka profesyonel logo tasarımı yapan grafik tasarımcılara ulaşmalısınız.

Dijitalleşen dünyada logo tasarımı ve kurumsal kimlik, markaların olmazsa olmazıdır. Şirketin kendini yansıtan bir logoya sahip olması, markanın büyümesini kolaylaştırır. İyi bir logoya sahip markalar, daha kapsamlı bir çalışma alanına da sahip olabilir. Markanın ön plana çıkması için logoya, dolayısıyla da logo tasarımına ihtiyacı vardır. Logo tasarım hakkında bilgi almak ve profesyonel hizmetler ile markanızı büyütmek için hemen iletişim formu doldurabilirsiniz.